انواع روش های شست و شوی نما

انواع روش های شست شوی نما

الف) شست و شو با واتر جت

این روش شستشو را می توان مادر همه روش های شست و شو نامید. قبل از هر روش شست و شو، شست و شو با واترجت جهت پاک کردن گرد و غبار و آلودگی های سطحی و همچنین جرم های موجود در بین درز های ساختمان، توصیه می شود.

انواع واترجت

واتر جت هایی که در نماشویی ساختمان استفاده می شوند بین ۱۱۰ الی ۳۰۰ بار فشار دارند. میزان این فشار بسته به نوع نما و میزان آلودگی نمای ساختمان تعیین می شود. تنظیم فشار واتر جت از نکات مهم وکلیدی جهت ماندگاری و بقای نما است زیرا به عنوان مثال در ساختمانی با نمای کامپوزیت کروم دار، اگر فشار واتر جت بیشتر از حد مجاز باشد ممکن است باعث از بین رفتن لایه نازک کروم و درنتیجه کدر شدن و از بین رفتن زیبایی ظاهری کامپوزیت شود. طبق بررسی های انجام شده توسط تیم فنی شرکت دسترسی با طناب آرس در صورتی که از آب گرم در شست و شو با واتر جت استفاده شود تاثیر و نتیجه بسیار بهتری حاصل می گردد. همچنین در آموزش هایی که به تکنیسین های این شرکت تعلیم داده می شود، نحوه درست و صحیح واتر جت زدن نما  مانند چگونگی اجرای واتر جت به نحوی که باعث خارج شدن چسپ های بین کامپوزیت و همچنین چسپ بین شیشه ها در نما های شیشه ای، نشوند.

در ساختمان هایی با نمای سیمانی واتر جت ( در صورت اجرای درست و اصولی ) می تواند به تنهایی جهت تمیز کردن و از بین بردن آلودگی های روی نما موثر و کافی باشد. اما درمورد سایر نماهای ساختمانی به عنوان شست و شو اولیه و جهت از بین بردن گرد و غبار روی سطح نما و بیرون کشیدن آلودگی از بین درز های نما، توصیه می شود. از معایب و مشکلات شست و شو و نماشویی با واتر جت نفوذ آب از داخل پنجره ها ( به ویژه در پنجره های قدیمی ) به داخل منازل است. به دلیل وجود درز در قاب همه پنجره ها این مشکل گریز ناپذیر است. در مورد پنجره های نسل جدید UPVC این مشکل به حداقل رسیده است، در پنجره های UPVC با درب کشویی آب از زیر پنجره و قسمت ریل پنجره وارد ساختمان می شود و در پنجره های قدیمی بیشترین میزان نفوذ آب به داخل ساختمان وجود دارد. برای جلوگیری و کنترل نفوذ آب به داخل منازل و واحد های ساختمان علاوه بر آموزش تکنیسین شرکت دسترسی با طناب آرس به طور معمول از همه ساکنین درخواست می کند تا از یک پارچه جاذب آب زیر پنجره ها و منابع نفوذ آب به داخل ساختمان، استفاده کنند.

شست شو با واترجت توسط شرکت آرس

ب) شست و شو با واتر سند بلاست

واتر سندبلاست

در این روش از قانون ونتوری ( کاهش فشار سیال و افزایش انرژی جنبشی در اثر عبور از یک گلوگاه ) استفاده می شود.این روش شست و شو از فشار آب و دانه های شیشه و سیلیس برای تمیز کردن نما های صاف و صیقلی مانند سنگ، استفاده می کند. در ساختمان هایی با نمای صاف و صیقلی مانند نماهای سنگ و فلزی و خصوصا ساختمان با نمای آجری، توصیه می شود که ابتدا جهت پاک کردن سطح نما و آماده کردن آن جهت شست و شو ابتدا یک بار نما با واتر جت شسته شود سپس، واتر سند بلاست، اجرا شود.

این روش شست شو تاثیر فوق العاده ای در تمیز کردن و از بین بردن سیاهی و آلودگی های روی نمای ساختمان به خصوص ساختمانی با نمای آجری دارد. یکی از مواردی که در شست و شو با واتر سند بلاست باید مورد توجه قرار داد، سایز دانه های مورد استفاده است، زیرا در صورتی که از دانه هایی با سایز مناسب استفاده نشود و دانه بزرگ انتخاب شوند باعث ایجاد خلل و فرج و به وجود آمدن سوراخ های ریز و درشت روی نما می شوند که نهایتا” همین سوراخ ها منبع جذب آلودگی می شوند و در مدت کوتاهی پس از شست وشو ( حدودا” شش ماه تا یک سال ) نما به صورت کامل سیاه شده و کیفیت خود را از دست می دهد. شرکت دسترسی با طناب آرس ضمن اطمینان از سیستم شست و شو و همچنین بررسی های تیم فنی خود این اطمینان را به مشتری می دهد که از بهترین و درست ترین مواد در شست و شو استفاده کرده و کار خود را تا یک سال ضمانت می کند.

از روش هایی که برای از بین بردن خلل و فرج روی نما استفاده می شود، می توان رزین را نام برد که این روش مشکلات خود را در پی دارد زیرا در صورتی که از رزین خوب استفاده نشود پس از حدود ۲ الی ۶ سال رزین پوسته پوسته شده و کیفیت خود را از دست می دهد و به صورت کلی شکل ظاهری نمای ساختمان را فرسوده می سازد. این عمل ساختمان را نیازمند شست و شوی دوباره با واتر سند بلاست و ایجاد هزینه مازاد، می کند. مشکل اصلی در رزین کاری نما این است که هیچ تفاوتی بین شکل ظاهری رزین با کیفیت خوب و یک رزین با سطح کیفی پایین وجود ندارد و یک فرد عادی نمی تواند تفاوت آن ها را حتی پس از اجرا روی نما تشخیص داد و تنها راه جلوگیری از ایجاد این مشکل کمک گرفتن از یک شرکت معتبر و دریافت ضمانت نامه است.

شست و شو با واتر سند بلاست

ج) شست و شو با روش دستی

شست شوی دستی شیشه های شرکت توسعه مالی مهر آیندگان

این روش که مناسب نما های شیشه ای و کامپوزیت با آلودگی و جرم زیاد است، در سه مرحله انجام می گیرد. مانند سایر روش های شست و شوی نما، در این روش نیز تاکید می شود تا جهت از بین بردن گرد و غبار و همچنین جلوگیری از ایجاد گل و لای در بارش باران پس از شست و شوی نما، از شست و شو با واتر جت قبل از شروع به کار، استفاده کرد. همانطور که ذکر شد این روش در سه مرحله انجام می گیرد :

۱- لکه گیری اولیه : در این مرحله لکه های مقاوم مانند چربی ها، سیاهی و فضولات پرندگان از روی نما محو می شوند

۲- لکه گیری نقطه ای : در این مرحله تمام لکه های روی نما به صورت نقطه ای تمیز می شوند.

۳- تمیز کاری نهایی : این مرحله در حکم کنترل کیفیت بوده وجهت اطمینان از تمیز بودن نما اجرا می شود.

در این روش از تی و موت جهت عملیات شست و شو و تمیز کاری استفاده می شود.

یکی از موارد مهم در روش شست و شوی دستی نما، استفاه از مواد شوینده مناسب با نوع نما است تا علاوه بر اینکه جرم و آلودگی نما را از بین ببرد به نما نیز آسیب وارد نشود. به عنوان استفاده از مواد شوینده و حلال های اسیدی با غلطت بالا به شدت به نمای کامپوزیتی آسیب می رساند و لایه محافظ آن را از بین می برد و یا در نمای شیشه ای مواد نامناسب می تواند باعث خورده شدن و کدر شدن شیشه شوند. همچنین باید قدرت پاک کنندگی کافی داشته باشند تا نمای ساختمان را به طور کامل تمیز کنند.

شست شوی دستی شیشه
شست و شوی دستی شیشه

د) شست و شو با مواد نانو

شست شو با مواد نانو

این روش که به تازگی مرسوم شده است با تبلیغات فراوان و ضمانت های چند ساله به بازار عرضه  شده است. از مواردی که در استفاده از این مواد باید در نظر گرفت می توان به این اشاره کرد که در شست و شو نما با این مواد نانو نما باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشد، یعنی بلافاصله از تمیز کردن باید مواد نانو روی نما اجرا شوند که این حالت در شهر های بزرگ و صنعتی مانند تهران که آلودگی  بسیار زیاد است، امکان پذیر نیست و این مواد تاثیر گذاری خود را ندارند. همچنین نکته دیگری که در استفاده از مواد نانو وجود دارد عدم تابش نور مستقیم خورشید به این مواد در زمان استفاده است.

شرکت های مختلف تولید کننده مواد نانو دستورالعمل های مختلفی برای استفاده از مواد نانو تولید شده توسط خود را، دارند به عنوان مثال یکی از مواد رایج در ۵ مرحله اجرا می شود:

  1. مرحله اول اسپری مواد و جمع آوری مواد اضافه
  2. اسپری دوم، این مرحله حدود یک ربع بعد از مرحله اول اجرا می شود.
  3. اسپری سوم، این مرحله دو ساعت بعد از مرحله دوم اجرا وارد می شود.
  4. اسپری چهارم، این مرحله سه ساعت بعد از مرحله سه اجرا می شود.
  5. اسپرس پنجم، این مرحله پنج ساعت بعد از مرحله چهار اجرا می شود.

یکی از مواردی که در تبلیغات مواد نانو به آن اشاره می شود تاثیر شش الی هشت ساله این مواد است در حالی که طبق بررسی های عملی تیم فنی شرکت دسترسی با طناب آرس، به صورت عملی عمر مفید مواد نانو حداکثر سه سال است ضمن اینکه به دلیل تنوع برندهای موجود و هزینه بالای مواد نانو مرغوب، عملا استفاده از این مواد مقرون به صرفه نیست. برای توضیح بیشتر می توان عنوان کرد که هزینه شست و شو سه سال مداوم یک نما نسبت به شست و شوی یک بار نما با مواد نما بسیار مقرون به صرفه است و همچنین نظافت نما نیز بهتر و بهینه تر است.

شست شوی دستی با مواد نانو
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *