انواع ساختمان بر حسب نما

نما -یک ساختمان معولا بر اساس روش های مختلفی دسته بندی می شود. مانند نوع سازه ( فلزی، بتنی و….)، نوع کاربری، ارتفاع و مساحت و یا بر پایه شکل ظاهری و نمای ساختمان که پس اتمام و بهره برداری از بنا به یک نکته مهم و کلیدی برای ساکنین و حتی افراد بومی منطقه و در بعضی موارد به یک نماد برای یک شهر یا کشور تبدیل می شود. نما بیرونی، شکل، طراحی و زیبایی نما یک ساختمان از فاکتور های کلیدی برای تعیین ارزش یک ساختمان است. یک نمای زیبا، منحصر به فرد و از همه مهمتر پاکیزه و تمیز، تاثیر مثبت زیادی روی بینندگان و حتی رهگذران از کنار آن را، دارد. به همین دلیل نظافت وشست و شوی متناوب و منظم نما باید مورد توجه قرار گیرد. یک نمای خوب بستگی به شرایط اقلیمی منطقه ای دارد که ساختمان در آن قرار دارد. شرایط جغرافیایی و اقلیمی، اولین و شاید مهمترین عامل در تعیین نوع نما یک ساختمان است.یک نمای خوب باید خصوصیاتی از قبیل، عایق گرما و سرما، عایق صوت، مقاوم در برابر ضربه، استحکام در دماهای مختلف به خصوص سرما، مقاومت در برابر جدا شدن و تکه تکه شدن و … را، دارا باشد.

یک ساختمان معولا بر اساس روش های مختلفی دسته بندی می شود. مانند نوع سازه ( فلزی، بتنی و….)، نوع کاربری، ارتفاع و مساحت و یا بر پایه شکل ظاهری و نمای ساختمان که پس اتمام و بهره برداری از بنا به یک نکته مهم و کلیدی برای ساکنین و حتی افراد بومی منطقه و در بعضی موارد به یک نماد برای یک شهر یا کشور تبدیل می شود. نما بیرونی، شکل، طراحی و زیبایی نما یک ساختمان از فاکتور های کلیدی برای تعیین ارزش یک ساختمان است. یک نمای زیبا، منحصر به فرد و از همه مهمتر پاکیزه و تمیز، تاثیر مثبت زیادی روی بینندگان و حتی رهگذران از کنار آن را، دارد. به همین دلیل نظافت وشست و شوی متناوب و منظم نما باید مورد توجه قرار گیرد. یک نمای خوب بستگی به شرایط اقلیمی منطقه ای دارد که ساختمان در آن قرار دارد. شرایط جغرافیایی و اقلیمی، اولین و شاید مهمترین عامل در تعیین نوع نما یک ساختمان است.یک نمای خوب باید خصوصیاتی از قبیل، عایق گرما و سرما، عایق صوت، مقاوم در برابر ضربه، استحکام در دماهای مختلف به خصوص سرما، مقاومت در برابر جدا شدن و تکه تکه شدن و … را، دارا باشد.

به طور کلی ساختمان ها و ابنیه از نظر نما به چند دسته تقسیم می شوند:

الف) ساختمان با نمای آجری:

آجر از قدیمی ترین مصالح برای ساخت بنا و می توان گفت قدیمی ترین نوع نمای ساختمان است.

امروزه تعداد زیادی از انواع آجر در صنعت ساختمان سازی به کار می روند که هر کدام معایب و مزایا خود را دارند.به طور کلی انواع آجر های استفاده شده در صنعت ساختمان به شرح زیر است :

 1. آجر های فشاری (سنتی) : این نوع آجر بیشتر در نما های سنتی و نوستالوژیک به کار می رود. البته می توان به صورت ترکیبی با مصالح امروزی نیز از آن استفاده کرد. در حال حاضر صنعت ساختمان در ایران به مقدار وسیعی از آجرهای فشاری استفاده می‌نمایند.
 2. آجر ماشینی ( آجر سوراخ دار): این آجر ها برطبق استاندارد شماره هفت اداره استاندارد ایران ساخته می شود. در مقایسه با آجر های فشاری این نوع آجر ترد تر بوده و سطح صاف و صیقلی تری نسبت به آن ها دارند.
 3. آجر سفالی : نسبت بالای استحکام به وزن در این نوع آجر سبب بالا رفتن راندمان کاری می شود.این نوع آجر با دقت بالایی تولید می شود.
 4. آجر لعابی : این نوع آجر جزء قدیمی ترین آجرها برای تزئین نمای ساختمان است. مواد معدنی برای لعاب دار شدن در مراحل پایانی به آجر اضافه می شوند. این لعاب باعث افزایش مقاومت در برابر فرسایش می شوند.
 5. آجر نسوز : این نوع آجر از خاک های نسوز تهیه می شود. مقاوت حرارتی، مقاومت فشاری، کیفیت پایدار و عدم تاثیر پذیری جدی از شرایط محیطی باعث استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان شده است. همچنین می توان رنگ بندی متنوع، پایدای بیشتر رنگ و دوام را نیز از جمله عوملی دانست که منجر به استفاده از آن در نمای ساختمان می شود.
 6. آجر جوش : در پخت این نوع معمولا از اکسید آهن نیز استفاده می شود. این نوع آجر سخت، یک پارچه، بدون ترک و سفت است. خلل و فرجی روی آن نیست و در برابر یخ زدگی و خوردگی توسط مواد شیمیایی مقاوم است.
انواع آجر نما

مزایای نمای آجری : به جز آجر های فشاری، عایق گرمایی و صوتی، مقاومت بالا در برابر حرارت و آتش سوزی، قیمت کم در قیاس با سایر مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان، اجرای آن نیاز به ابزار و تجهیزات خاصی ندارد.

معایب نمای آجری : وزن زیاد به دلیل استفاده از تعداد زیاد آجر، با گذشت زمان به دلیل خلل و فرج نما کثیف و آلوده می شود، کم بودن تنوع در رنگ و طرح ولی می توان مهمترین عیب این نوع نما را شوره زدگی سطح بیرونی آن دانست که موجب سفیدک زدن نما می شود.

ب)  ساختمان با نمای کامپوزیت

برج آوا گل سنگ

این نوع ماده ( کامپوزیت) قرن ها پیش توسط ایرانیان برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفت. امروزه ورق های کامپوزیت به صورت گسترده در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.این ورق ها از دو لایه آلومینیوم و یک لایه واسط بین این دو ورق که عمدتا” از جنس یک عایق می باشد، تشکیل شده است. کامپوزیت دارای شکل پذیری بالا، تنوع بالا در طرح و رنگ، نامحدود در طراحی و با قابلیت رویه کوبی و… است.

انواع کامپوزیت

 1. آلومینیوم کامپوزیت پانل : این نوع کامپوزیت که به کامپوزیت معمولی معروف است از پوشش دو لایه آلومینیومی روی یک هسته پلاستیکی که به روش اکستروژن روی هم پرس شده اند، تشکیل شده است.
 2.  آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو : این نوع از کامپوزیت های نما علاوه بر دارا بودن خصوصیات کامپوزیت های معمولی نظیر ضد زنگ بودن و مقاومت در برابر حریق، به دلیل استفاده از فناوری نانو در ساخت آن از ویژگی های دیگری نظیر مقاومت در برابر مواد قلیایی و اسیدی و آلودگی را دارند.
 3. آلومینیوم کامپوزیت پانل طیف رنگی :  این نوع خاص از کامپوزیت ها که به کامپوزیت های رنگارنگ معروف می باشند، در طول روز و با تغییر زاویه تابش خورشید و پرتو های نور رنگ مختلفی را از خود نشان می دهند. این بازتاب خاص باعث شده تا این نوع از کامپوزیت در نمای مکان های عمومی و فروشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.
 4. آلومینیوم کامپوزیت پانل ضدباکتری : استفاده از رنگ ضد باکتری روی این نوع از کامپوزیت ها علاوه بر درخشندگی، آن ها را مناسب استفاده در نمای مراکز درمانی مراکز تولید و نگهداری دارو و.. کرده است.
 5. آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش : در ساخت این نوع کامپوزیت ها از هسته ضد حریق استفاده شده است که علاوه برخاصیت ضد آتش در هنگام سوختن نیز هیچگونه ماده سمی تولید نمی کنند.
 6. آلومینیوم کامپوزیت پانل با پوشش خش دار: این کامپوزیت علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، به دلیل خط و خراش های روی سطح که جلوه خاصی به آن می دهند، در نما ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.
 7. آلومینیوم کامپوزیت پانل طرح سنگ:  این کامپوزیت با استفاده از سه لایه پوشش رنگ لمینتی روی کامپوزیت به وجود می آید. در مقایسه با سنگ برای نمای ساختمان مزیت های فراوانی دارد که می توان تنوع بسیار در طرح و رنگ همچنین وزن کم را مورد توجه قرار داد.
 8. کامپوزيت پنل آلومينيوم طرح چوب : روی این کامپوزیت پرکاربرد یک لایه طرح چوب لمینت شده است.
 9. کامپوزیت هایگلاس : روی این نوع از کامپوزیتیک لایه روکش ملامینه و یک لایه پلکسی گلاس پوشانده می شود. پلکسی گلاس نوعی پلاستیک می باشد که ظاهری بسیار شفاف و شبیه شیشه دارد.
 10. کامپوزیت آینه ای : ورق های آینه ای پوشش دیگری از ورقهای کامپوزیت هستند که دارای براقیت و درخشندگی بسیار بالایی نسبت به ورق های دیگر بوده و این درخشندگی جلوه ی خاصی به این محصول بخشیده است .بیشترین کاربرد این ورق ها در پوشش فضاهای داخلی می باشد . میزان براقیت آنها در مقیاس GARDNER(مقیاس رنگی) به میزان ۷۰ تا ۸۰ درصد است.
انواع نمای کامپوزیت

کامپوزیت ها با سه روش روی ساختمان نصب می شوند که در هر سه روش نیاز به آهن کشی روی نمای ساختمان ( یا به اصطلاح شاسی کشی ) می باشد.

مزایای نمای کامپوزیت :

وزن کم که مهمترین برتری و مزیت آن است.

سرعت اجرای بالا

تنوع رنگ فراوان

مقاومت در برابر آتش سوزی و خوردگی

عایق گرما، سرما و صوت

قابلیت شست و شو

معایب نمای کامپوزیت :

هزینه خرید و نصب نسبتا بالا

نیاز به تخصص جهت نصب

آلایندگی محیط زیست

ایجاد فاصله بین نما و دیوار

ج) ساختمان با نمای سیمانی

یکی از قدیمی ترین و پر استفاده ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان، سیمان است. امروزه سیمان با تنوع فراوان به یکی از پر کاربردترین مواد در ساخت نمای ساختمان به ویژه ساختمان ها و ابنیه با مساحت بالای نما که این ماده را بسیار به صرفه می کند.

انواع نمای سیمانی:

 1. نمای سیمانی تخته ماله ای : در این نما ابتدا زیر سازی انجام می شود و یک لایه نازک ملات روی نما پاشیده و سپس خراش داده شود. سپس قشر ملات دوم به صورت یک پارچه روی دیوار کشیده می شود.
 2. نمای سیمانی چکشی : این نما مانند نمای تخته ماله ای است با این تفاوت که در این نما از یک چکش مخصوص جهت ایجاد خراش پوسته سیمانی استفاده می شود.
 3. نمای سیمانی آبساب : این روش مانند روش نمای تخته ماله ای است با این تفاوت که برای جدا کردن سنگ دانه ها از یک اسید رقیق پس از لایه اول استفاده می شود.
 4. نمای سیمان تگرگی : این روش مانند نمای تخته ماله ای است با این تفاوت که لایه دوم با یک دستگاه چرخشی یا یک پمپ روی دیوار پاشیده می شود.
 5. نماهای سیمانی قالبی : در این مدل نما صفحات سیمانی از قبل آماده شده روی نما قرار داده می شود.
 6. نمای سیمان سفید : این نمای زیبا روی آستری از سیمان خاکستری ایجاد می شود. رنگ سفید آن هم یک مزیت و هم یک ضعف برای آن به حساب می آید. می توان آن را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی کرد.
 7. نمای سیمان شسته یا به اصطلاح Wash Concrete : در این نوع نما نیز ابتدا یک لایه آستر سیمان معمولی روی نما کشیده می شود. در این نما  مرطوب نگه داشتن نما در سه الی چهار روز اول پس از کار بسیار اهمیت دارد زیرا در غیر اینصورت نما به راحتی فرو میریزد.این نما باید به صورت مشبک بوده و به صورت یک پارچه نباشد.
 8. روکش های رزینی : این نوع مصالح که کنیتکس ساده ترین آن هاست به عنوان رزین شناخته می شوند.اجرا آن ها مثل رنگ در دو یا سه مرحله انجام می شود. قابل شست و شو هستند وعایق رطوبت هستند.
انواع نمای سیمانی

مزایای نمای سیمانی

ازران بودن در مقایسه با سایر مصالح مورد استفاده در نما

مقاومت در برابر آتش

در بعضی موارد مانند طراحی مجسمه و طرح های سنتی امکان ایجاد اشکال پیچیده در نما

مقاوم در برابر فرسایش

معایب نمای سیمانی

سنگین بودن در نتیجه افزایش بار مرده ساختمان

ایجاد ترک روی  در طول زمان

سریع کثیف شدن نما در گذر زمان

د) ساختمان با نمای سنگ

عمارت دانیال

در سال های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت روش های استخراج سنگ از معادن استفاده از آن ها در صنعت ساختمان، نما و تزئینات نما به شدت گسترش یافته است. از انواع سنگ در سایز و رنگ و مدل های مختلف در قسمت های مختلف نما استفاده می شود.

انواع سنگ های مورد استفاده در نمای ساختمان

 1. سنگ نما تراورتن : سنگ تراورتن بین سنگ مرمر و سنگ آهک می باشد که به طور طبیعی در کنار چشمه ها و غارها استخراج می شود. این نوع سنگ بین ۱ الی ۲ اینچ ضخامت دارد و بیشترین کاربرد آن نمای بیرون ساختمان است. تراورتن بیشتر در رنگ های سفید یا مایل به سفید در بازار موجود است.
 2. سنگ نما مرمریت : این نوع از سنگ در مقایسه با سایر سنگ های مورد استفاده در نمای ساختمان نرم بوده و نمی توان از آن در نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد و بیشتر در نمای داخلی مانند راهرو و پله از آن استفاده می شود.
 3. سنگ مرمر : این نوع از سنگ به دلیل استخراج دشوار جزء گرانترین سنگ های تزئینی می باشد. این نوع سنگ بیشتر در رنگ سبز و زرد و در بازار موجود است. مرمر در برابر هوازدگی، گازها و باران اسیدی بسیار مقام است.
 4. سنگ آنتیک : از کنار هم قرار دادن تکه های خرد شده سنگ، سنگ آنتیک به وجود می آید. سنگ آنتیک معمولا” از سنگ های طبیعی تراورتن و مالون تشکیل شده است. این نوع سنگ ها را می توان بر روی نماهای کهنه و قدیمی هم اجرا نمود و اصلا نیاز به تخریب نمای قبلی وجود ندارد.
انواع سنگ نما

مزیت های نمای سنگ :

قابلیت شست و شو

تمیز ماندن نما در گذشت زمان

سنگ‌های نمای ساختمان دارای سختی و دوام متفاوتی بوده که در شرایط مختلف آب و هوایی قابل‌ استفاده می‌باشند

تنوع رنگ

معایب

هزینه نسبتا زیاد

وزن بالا

احتمال افتادن و سقوط بخشی از نما به خصوص در فصول سرد سال

نیاز به مراقبت و نگهداری

ه)ساختمان با نمای شیشه ای

سرعت بالا نصب، عایق بودن در برابر صوت و گرما و سرما، شکل صاف و صیقلی شیشه را به اصلی ترین رکن نمای ساختمان های بلند تبدیل کرده است. امکان استفاده از چند لایه شیشه و شفافیت تفاوت اصلی این عنصر تزئین نما با سایر مصالح است.

سیستم ها و روش های بسیار متنوعی برای نصب شیشه روی نما وجو دارد و روز به روز در حال پیشرفت و تغییر است.

 مزایای استفاده از نمای شیشه ای

وزن بسیار کم

شفافیت نما

امکان شست و شو تمیز کاری نما

سرعت نصب زیاد

امکان تعویض در صورت نیاز

معایب نمای شیشه ای

در برابرآتش سوزی ضعیف است

به نسبت سایر مصالح نمای ساختمان عایق ضعیف تری است

استحکام کمتر از سایر مصالح

نیاز به شست و شو و تمیز شدن مداوم

د) ساختمان با نمای سرامیک

 به دو صورت خشک و با ملات انجام می شود. باید به این نکته توجه داشت که سرامیک های نما با سرامیک های مخصوص کف فرق می کنند.

مزایای نما سرامیک :

از لحاظ وزن حدود یک چهارم وزن سنگ را دارد

عایق در برابر آب

قابل شست و شو

معایب نمای سرامیک

یک پارچه نبودن نما

نیاز به تخصص و دقت در هنگام نصب

وزن متوسط

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *