داربست های نا ایمن

کار بر روی داربست از فعالیت هایی است که براي انجام برنامه هاي اجرا، تعمير و نگهداري انجام مي شود.

شرایط کار روی داربست،‌ آن را به فعاليتي خاص از نظر نوع مخاطرات و پيامد هاي حوادث احتمالي تبديل نموده است.

داربست فلزی وسیله ای است که برای کار در ارتفاع و ساختمان های بلند استفاده می شود. میله های چوبی و یا فلزی داربست بعنوان تکیه گاه برای بخش های دیگر استفاده می شود.

این نوع داربست  از لوله های فولادی با قطر ۴۸٫۳ میلیمتر ساخته می شود. به اصطلاح به آنها لوله ۵ سانتیمتری نیز می گویند. این لوله های فولادی دارای حداقل ضخامت ۴ میلیمتر هستند و به وسیله انواع بست ها مونتاژ می شوند.

انواع دیگر داربست ها، داربست چوبی و معلق و پایه دار می باشند.

بیش از ۳۳ درصد، یعنی بیشترین علت مرگ و میر افراد در پروژه ساختمانی مربوط به سقوط از ارتفاع می باشد.
با توجه به اینکه در بیشتر موارد در انجام امور در ارتفاع در ایران، از داربست فلزی استفاده می شود به تحلیل این سازه و باید ها و نباید ها و علت این همه حادثه در ایران می پردازیم.این مسئله را می توان در دو بخش بررسی نمود

۱- عدم رعایت قواعد و قوانین ایمنی در هنگام نصب، جا به جایی و یا در هنگام کار روی داربست
۲- محدودیت های و معایب خود داربست

۱- عدم رعایت قواعد و قوانین ایمنی در هنگام نصب، جا به جایی و همچنین هنگام کار بر روی داربستالف ) داربست های غیر ایمن، منسوخ و غیر استاندارد

عدم رعایت نکات ایمنی توسط پیمانکاران نصب داربست یکی از مسائل نگران کننده در این حوزه خصوصا برای ارتفاع کاران روی داربست است. ( استفاده از روش های منسوخ و غیر استاندار برای نصب و همچنین بست ها و لوله های غیر استاندارد )

همین صحبت های وزیر راه و شهرسازی خود گویا همه چیز است
پنجم اسفند ۱۳۹۷
وزیر راه و شهرسازی
کار با داربست های نا ایمن و نبود نظارت کافی

داربست های نا ایمن


ب )عدم رعایت اصول ایمنی در نصب داربست که خطرناک ترین آن ها به شرح زیر است :

۱- گونی کشیدن روی داربست که اولین و مهمترین علت سقوط داربست‌ها می باشد. چون گونی بعنوان بادبانی عمل خواهد کرد و بار باد منجر به سقوط داربست می شود.

۲- عدم رعایت کفراژ ( تعریف کفراژ: به داربست حجمی پشت داربست عادی که جهت نگهداری آن از نظر سقوط بکار می رود کفراژ گفته می شود)

۳- عدم اجرای داربست به صورت دو طرفه L شکل

عدم رعایت قوانین ایمنی هنگام کار روی داربست

عواملی اصلی سقوط افراد از روی داربست :


اصلی ترین دلیل سقوط افراد و تجهیزات از روی داربست عدم رعایت قوانین ایمنی توسط افراد نصب کننده داربست و کارگرانی است، که روی آن کار می کنند. با وجود قوانین سخت گیرانه و آئین نامه کار در ارتفاع به دلیل عدم رعایت این قوانین از سوی کارفرمایان و پیمانکاران هر ساله حوادث زیادی برای داربست کاران و ساید افراد مرتبط، هستیم
دلیل دوم داربست های نا ایمن و منسوخ که حتی نگرانی و اعتراض وزیر راه و شهرسازی را نیز به دنبال داشته است.
متاسفانه اکثر داربست هایی که در ایران استفاده می شوند فرسوده، غیر استاندارد و قدیمی و نامتناسب با پیشرفت های روز دنیا هستند. که این امر موجب خطرناک بودن سیستم دسترسی موقت با داربست ،حتی برای عابرین پیاده می شود.

دلیل سوم نیز عدم آموزش کافی برای کارگران داربست می باشد. متاسفانه بیشتر کارگرانی که در داربست ها کار می کنند هیچگونه دوره آموزشی خاصی را نگذارنده اند و به صورت تجربی مشغول این فعالیت می باشند.

۲- محدودیت ها و معایب خود داربست

ب) محدودت های فیزیکی داربست

در صورت بروز حادثه به تجهیزات و تیم امداد ویژه نیاز است و به راحتی نمی توان به فرد مصدوم کمک کرد. در ویدیوی زیر که مربوط به یک حادثه در کشور چین می باشد، این مطلب به خوبی مشهود است:

سقوط داربست در چین


ج ) داربست در مقابل شرایط جوی مانند باد و طوفان ضعیف است

دوم اردبیشهت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۳
مکان تهران، سعادت آباد

لینک ویدیو در یوتیوب
https://www.youtube.com/watch?v=pWqc4jyjHyU


د ) جنس اکثر درابست های مورد استفاده از فلز است

به دلیل رسانا بودن این لوله ها و عمدتا” به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی برق گرفتگی به یکی از مخاطرات داربست ها تبدیل شده است .

برق گرفتگی مرد میانسال هنگام جا به جایی داربست
حوادثی مانند آنچه که به طور خلاصه مشاهده کردید به طور متوسط سالانه چندین بار در شهر تهران رخ می دهند. این حوادث علاوه بر تلفات جانی، خسارت های مالی فراوانی را به جا می گذارد. این خطرات تنها مختص ارتفاع کاران روی داربست نیست بلکه عابران پیاده نیز در معرض این خطر هستند.
آیا این حوادث و مشکلات مختص ایران است؟؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت در تمام نقاطی که کار در ارتفاع انجام می شود خطر نیز وجود دارد اما در کشور های پیشرفته و توسعه یافته با تدوین قوانین درست و به روز و نظارت منظم بر اجرای این قوانین و همچنین استفاده از سیستم های جدید و کم خطر تر مانند دسترسی با طناب میزان این حوادث به شدت کاهش یافته است.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *